Кандидоз у чоловіків. Основні симптоми

Кандидоз, відомий також як молочниця – грибкове інфекційне захворювання, що зустрічається як у чоловіків, так і у жінок. Його збудником є ​​дріжджоподібних грибок Candida. Симптоматика кандидозу у чоловіків і жінок є трохи різною – у чоловіків кандидоз проявляється тільки на поверхні статевих органів. Тим не менш, применшувати небезпеку цієї хвороби не варто – невилікуваний або хронічний кандидоз може стати причиною захворювань нирок, органів травного тракту, легенів та інших органів. І захворіти ним можна не тільки статевим шляхом від партнерки-жінки, а й побутовим способом.

Збудник кандидозу

У групі трьох дріжджоподібних грибків родини Candida: Candida albicans, Candida tropicalis і Candida krusei найчастіше причиною захворювання стає перший з них. Це пояснюється тим, що Candida albicans ширше поширений і має більш сильні патогенні властивості. При контакті з людиною грибок Candida albicans швидко проникає в шкіру і слизові оболонки, закріплюючись не тільки на слизовій органів сечостатевої системи, але також в ротовій порожнині, носоглотці і в травному тракті.
Варто враховувати те, що потрапляння грибків кандида в організм людини не обов’язково стає причиною кандидозу. Ці мікроорганізми присутні в нормальній мікрофлорі кожного з нас. Захворювання виникає тоді, коли починається неконтрольоване розмноження Candida albicans.

Особливості збудника кандидозу

Щоб грибки кандида придбали патогенну форму, для них мають бути створені сприятливі умови в організмі. Лише тоді Candida albicans починає розмножуватися, утворюючи велику кількість нитчастих форм. Потім патогенні форми грибка починають прикріплятися до епітелію слизової оболонки і проникають у клітину, паразитуючи і руйнуючи її – з’являються зовнішні симптоми захворювання.

Крім того, що кандида призводить до запального процесу, цей грибок виділяє ендотоксин і деякі протеолітичні ферменти, в результаті чого у людини у вогнищі запалення виникає свербіж – як правило, це буває найчастіше на статевих органах. Незважаючи на те, що кандидоз має схожі симптоми з багатьма іншими венеричними захворюваннями, він не є статевою інфекцією в чистому вигляді, оскільки може передаватися побутовим шляхом і виникати у людей, які не ведуть статеве життя.

Причини появи кандидозу у чоловіків

Кандидоз у чоловіків може виникнути з різних причин: це може бути статевий контакт з жінкою, хворий молочницею; різке зниження імунітету після тривалого прийому антибіотиків; наслідком цукрового діабету або захворювання периферичних судин. Також кандидоз може з’явитися паралельно з іншим інфекційним захворюванням сечостатевої системи або виникнути на тлі дисбактеріозу, пошкодження шкіри в результаті травми або опіку, або ж стати результатом гострого запалення статевих органів.

Сімейний кандидоз

Якщо чоловік заразився кандидозом при статевому контакті (що найчастіше і буває), то тут слід враховувати, що штами грибка матимуть більш виражені патогенні властивості. Так званий «сімейний кандидоз», коли чоловік заражається грибками кандида від своєї дружини, є досить частим явищем. Варто враховувати й те, що грибки кандида, у тому числі патогенної форми, є і на інших слизових оболонках зараженої людини – ротової порожнини і на прямій кишці. Тому не виключена можливість зараження через глибокий поцілунок або під час незахищеного анального сексу.

Клінічні прояви кандидозу у чоловіків

Найчастіше чоловічий кандидоз проявляється в таких формах, як баланіт і баланопостит. Якщо ж хвороба набула важкий характер, кандидоз може стати причиною циститу або кандидозного уретриту.
Баланит – це поверхнева, легка форма кандидозу статевого члена, при якій симптоми хвороби спостерігаються лише на голівці чоловічого статевого органу у вигляді плівочок, ерозій і червоних плям. При кандидозної баланіте на шкірі статевого члена, шкірі стегон і області біля ануса можуть з’являтися висипання або плями, схожі на екзему.

При баланопоститі подібні симптоми зачіпають не тільки головку статевого члена, але і його крайню плоть. В обох випадках чоловік відчуває свербіж і печіння на статевому члені, що посилюються під час сечовипускання.

Задайте вопрос квалифицированному специалисту