Туберкульозний менінгіт

Туберкульозний менінгіт
Туберкульозний менінгіт – серйозна форма туберкульозу із запаленням мозкових оболонок, що покривають головний і спинний мозок, внаслідок проникнення в них мікробактерії туберкульозу.

Причини захворювання

Збудником туберкульозу є мікобактерії, що мають широке поширення серед людей, тварин, грунту і води. Туберкульозний менінгіт розвивається на тлі розвитку.

Туберкульозний менінгіт передається:

  • Повітряно-крапельним шляхом;
  • Спілкуванні з уже хворою людиною.

На сьогоднішній день на туберкульозний менінгіт хворіють головним чином діти непрівіие БЦЖ маленького віку, з неблагополучних сімей.
У дорослому віці хворіють ті, хто веде асоціальний спосіб життя, хворі із запущеною стадією легеневого і позалегеневого туберкульозу.

Процес передачі хвороби

Головний шлях передачі – зараження через кров:

На першій стадії відбувається прорив туберкульозних бактерій через судинний бар’єр і інфікування судинних сплетінь оболонки головного мозку;
На другій стадії бактерії проникають в ліквор, запалена оболонку головного мозку.

Діагностика

Діагноз ставиться фтизіатром за участю лікарів-неврологів.
Туберкульозний менінгіт найбільш важко діагностується захворювання, своєчасно виявити хворобу вдається тільки у 25-30% хворих.

Діагноз ставиться на підставі:

  1. Скарг хворого і його анамнезу;
  2. Епіданамнезу;
  3. Особлива увага приділяється обстеженню спинномозкової рідини.

Форми туберкульозного менінгіту

Серозна – протікає легко, повне одужання гарантоване при своєчасному лікуванні, характеризується – серозний ексудат на підставі мозку з невеликим висипанням туберкульозних горбків на його оболонці.
Базилярна – найбільш часто зустрічається у маленьких дітей, хвороба починається гостро з менінгеальні симптомокомплексом. При швидкому реагуванні та комплексному лікуванні антибіотиками результат зачату позитивний.
Менінгоенцефаліт – найбільш небезпечна форма з можливим летальним результатом. Запалення може перейти на речовину мозку, судини, епендіму.
Цереброспінальний лептопахіменінгіт – рідкісна форма, проявляється запаленням на оболонках великого, довгастого і спинного мозку.

Стадії захворювання

Туберкульозний менінгіт
Перебіг захворювання можна розділити на стадії:

Перша стадія

Характеризується загальними симптомами поганого самопочуття, тривалість першої стадії

Друга стадія

Хвороба дає про себе знати поступово, охоплюючи все більшу область мозку, вказуючи на що починається менінгіт. Період триває 8-15 днів.

Третя стадія

Третій тиждень характеризується періодом парезів і паралічів, можливі непритомність, проблеми з ковтанням і іншими соматичними розладами. Без лікування на третій стадії можливий смерть хворого.

Туберкульозного менінгіт: способи лікування

Лікування починається відразу ж при перших ознаках на туберкульозний менінгіт. Воно проводиться з використанням протитуберкульозних ліків. При цьому використовується ізоніазид, стрептоміцин, етамбутол, рифампіцин.
При правильному виборі схеми лікування поліпшення очікується вже в перші дні, якщо позитивний результат не настає через 2-3 дня, необхідно познач терапію, вибрати інші препарати.

Прогноз і профілактика

Без лікування туберкульозний менінгіт загрожує летальним результатом пацієнту вже на 20-25 день. Якщо лікування почати вчасно великі шанси на позитивний результат.
З метою профілактики проводяться наступні дії:

  1. Вакцинація новонароджених дітей;
  2. Організація профілактичних та протиепідемічних заходів в неблагополучних районах;
  3. Виявлення та ізолювання хворих людей, з подальшим їх лікуванням.
Задайте вопрос квалифицированному специалисту